Jag lämnar värmländska Töckfors efter frukost och styr västerut. Snart är jag i Norge och styr mot Halden, skådeplatsen för en dramatisk episod av Sveriges historia.

Ovanför staden Halden tronar fästningarna upp sig. Här stod år 1718 kung Karl XII med sina soldater, den första av fästningarna var intagen och inte långt bort låg nästa, då, plötsligt, stupar kungen! Anfallet avbryts...Kungen är död och på vägen hem går tusentals av hans soldater samma öde till mötes under en snöstorm. Utrustning bränns upp i kampen mot kylan och krigshästar dör på fjället. Den svenska stormakten är i spillror och kommer aldrig att resa sig igen.


Att ta sig kollektivt till Halden från Sverige kräver viss planering men det finns enstaka direktförbindelser med Västtrafik från Strömstad och med Vy-tåg från Göteborg över Trollhättan-Öxnered-Ed med slutstation Oslo. Kanske finns det fler förbindelser som inte jag känner till?!

Fortsatt i karolinernas fotspår, när återtåget från Norge når Jämtland.